Новини сьогодні

Україна. Світ. Люди. Поради

Головне Львівщина Україна

МОН рекомендує школам змінити формат навчання на час можливих блекаутів. Які варіанти передбачені у Львові та області

МОН звернулося до закладів освіти з рекомендаціями щодо організації навчального процесу взимку у разі тривалих блекаутів. Керівники шкіл Львова та області вже ознайомлені з листом і мають власні плани дій.

Детальніше про рекомендації Міністерства освіти і науки, можливі зміни в організації навчального процесу та підготовку закладів освіти до блекаутів — у матеріалі Суспільного.

Що рекомендує МОН

Наприкінці листопада МОН звернулося до керівників освітніх департаментів із рекомендаціями щодо підготовки до можливих тривалих блекаутів. У листі пропонують школам переглянути графіки навчального процесу та підходи до організації занять.

МОН рекомендує школам:

  • забезпечити доступ учнів до LMS (Google Classroom, Moodle, Microsoft Teams) і завантажити навчальні матеріали до лютого;
  • надати учням підручники та необхідні друковані посібники;
  • використовувати електронні ресурси, зокрема вебплатформу “Всеукраїнська школа онлайн”;
  • підготувати друковані матеріали (схеми, таблиці, вправи) на випадок тривалого блекауту та доступу до інтернету;
  • створити один основний канал зв’язку – месенджер, Classroom або іншу платформу;
  • за потреби інформувати через SMS та оголошення на стендах при вході до школи;
  • прописати графік консультацій вчителів – очних чи дистанційних;
  • забезпечити роботу школи під час надзвичайних ситуацій (запас води, продуктів тривалого зберігання та інших ресурсів на 48 годин).

МОН радить переглянути зміну в структурі навчального року:

  • перенести частину занять із зими на червень 2026 року (крім випускників);
  • продовжити зимові канікули з відповідним скороченням або перенесенням весняних канікул;
  • перейти на шестиденний навчальний тиждень;
  • організувати навчання у дві зміни, з урахуванням світлового дня;
  • активно застосовувати асинхронне навчання – коли учні опрацьовують матеріал самостійно у зручний час.

Такі заходи, як вважають у міністерстві, мають забезпечити виконання освітніх програм попри блекаути.

Що кажуть у Львові

Як повідомив у коментарі Суспільному начальник управління освіти Львова Андрій Закалюк, відключення світла, навіть якщо воно буде тривалим, не матиме критичного впливу на навчальний процес, оскільки приблизно 80% занять відбувається у світлу пору доби. Набагато важливішим питанням, за його словами, є забезпечення опалення, оскільки без тепла організація навчального процесу неможлива.

“Війна, на жаль, триває вже не перший рік і ми навчились працювати в тих реаліях, які є. Це виклик для нас усіх. Але зараз школи Львова мають власні ІТП і забезпечені паливом та генераторами. Тут ми спокійні. Звичайно, якщо електроенергію відімкнуть на годину-дві, то не має потреби під’єднувати котельні до генераторів, бо температура повітря ще не встигне сильно опуститися. Генератори здатні забезпечити світлом як самі школи, так і їх укриття. Більше того, школи, де вчаться у дві зміни, а таких у Львові близько п’яти, мають і потужні генератори, і розведену додаткову електромережу”, – розповів Андрій Закалюк.

За його словами, генератори мають і дошкільні заклади. В разі необхідності працівники зможуть приготувати їжу для дітей на електричних плитах.

“Ми бачили і читали рекомендації Міністерства освіти і науки… Коли ми пропонували почати новий навчальний рік на тиждень-два раніше у серпні, щоб мати запас, то з нас посміялись. Тепер знову постає питання, що треба шукати рішення, – коментує Андрій Закалюк. – При тривалому, на кілька днів, відключенні світла, про дистанційне навчання мови не може бути, бо вдома у дітей теж не буде електроенергії та інтернету. У такому випадку доцільніше зупинити навчальний процес, оголосити додаткові канікули, а потім знайти спосіб надолужити матеріал”.

Рішення про перенесення канікул, зокрема про можливе продовження зимових та скорочення весняних або літніх, ухвалюватимуть залежно від ситуації в країні та місті. За словами Андрія Закалюка, можливих комбінацій є багато. Оскільки кожна школа має автономію, для забезпечення безпеки учасників освітнього процесу та збереження якості освіти вони можуть самостійно приймати рішення щодо зміни графіку, формату навчання або тривалості канікул.

Наразі, як наголосив керівник освіти Львова, школи в громаді працюють за тими графіками, які були оприлюднені раніше. Навчання по суботах, яке пропонує МОН, у школах Львова поки не розглядають.

“Якщо справді виникне критична ситуація, тоді й вирішуватимемо як діяти. Але ми точно не прихильники шестиденного робочого тижня, бо це велике навантаження на дітей. Вони і так багато переживають через війну”, – додав Андрій Закалюк.

Як працюватимуть школи на Львівщині

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска зазначив, що з початку повномасштабної війни через обстріли РФ та відключення електроенергії перед початком кожного навчального року складається нова організація навчального процесу на основі раніше напрацьованої схеми.

“Маємо великий досвід роботи в умовах війни ще з 2022 року. Кожна громада і кожна школа Львівської області підлаштовується під ті умови, які в них є. Ми ще раніше розробили рекомендації, потім їх видало міністерство. Але це лише рекомендації і кожна школа сама може вирішувати як діяти”, – зазначив Олег Паска.

Заступниця директора департаменту освіти і науки ЛОВА Олена Урдей зазначила, що МОН щороку надає відповідні рекомендації. Водночас заклади освіти, відповідно до чинного законодавства, мають право на автономію, тому остаточне рішення ухвалює дирекція закладу освіти індивідуально. При цьому враховуються поточна ситуація, місцеві умови, наявні матеріально-технічні можливості закладу та загальна оперативна обстановка.

Також, як зазначив Олег Паска, керівництво шкіл має право змінювати тривалість одних канікул за рахунок інших, а також коригувати обсяг навчальних програм відповідно до потреб закладу.

У школах області, як і в місті, вчитись по суботах – не планують.

“Нагальної кризи чи потреби у зміні графіку зараз не має. Через два-три тижні у школярів почнуться зимові канікули – швидше за все, без змін. Якщо ж будуть масові відімкнення світла чи обстріли і це впливатиме на навчальний процес, тоді ухвалюватимемо рішення. Будемо сподіватись, що цього не станеться. Проте, по суботах навчання не передбачене. Можливе лише зміщення канікул”, – зазначив Олег Паска.

Він нагадав, що відповідно до Постанови Кабміну 1003 від 20 серпня 2025 року тривалість 2025-2026 навчального року встановлена з 1 вересня 2025 року по 30 червня 2026 року.

Зокрема, за його словами, навчальний рік може тривати до початку липня, і в червні учні також можуть відвідувати заняття або брати участь у додаткових освітніх активностях, таких як екскурсії чи пізнавальні табори в межах навчального процесу.

 

Також читайте: “Є такі, що не вірять”: історії дівчат, які навчаються на слюсарку та сантехнікиню у Львові