Високий темп переговорного треку щодо завершення війни Росії проти України знизився з кінця лютого. Причина — бойові дії на Близькому Сході. І хоч переговори між американцями та українцями відновилися минулого тижня, та навряд чи вони пришвидшать процес мирного врегулювання. Вашингтон і досі тисне на Київ, обіцяючи гарантії безпеки в обмін на вихід України із Донбасу, повідомляє RFI.
Що кажуть про переговори в Києві
21 та 22 березня в США українська делегація зустрічалася із американцями. Після переговорів очільник української групи, секретар РНБО Рустем Умєров написав у соцмережах:
«Під час зустрічей зосередилися на питаннях надійних безпекових гарантій та гуманітарного треку, зокрема обміну і повернення наших громадян. Маємо просування в узгодженні позицій та подальшим звуженням кола невирішених питань».

Умєров писав і про динаміку, і про залученість Штатів. А вже після доповіді української делегації в Києві, президент Володимир Зеленський повідомив про труднощі. А 25 лютого в інтерв’ю Reuters український лідер говорить, що Штати хочуть обміняти гарантії безпеки на вихід України із Донбасу.
Американці готові на те, щоб фіналізувати ці гарантії на високому рівні, коли Україна буде готова вийти з Донбасу. На мій погляд, атмосфера побудована російською стороною в діалозі з американською стороною саме на ці емоції: нехай українці вийдуть з Донбасу, американці дадуть гарантії безпеки, які українці хочуть, рускіє точно закінчать цю війну. Приблизно ми знаходимося в отакому трикутнику,
— говорить Зеленський.
Зеленський вважає вихід з Донбасу неправильним. І не тільки через те, що це аморально. А ще й тому, що це послабить оборону України. І така позиція українського лідера, звичайно, може не подобатися його американському колезі, який хоче швидко завершити війну.
Я не коробка цукерок і не автомобіль, щоб подобатись або не подобатись тій чи іншій людині. Важливо, щоб я підходив нашому народу та виконав свої обов’язки,
— каже президент.
Він пояснює, що швидке завершення війни не повинно відбуватися за рахунок українців:
«У цій конфігурації “швидко” — це за рахунок когось. У цій конфігурації — це за рахунок рускіх або за рахунок українців. Звичайно, я не подобаюсь, тому що я не даю це закінчити за рахунок українців».
Поки за результатами березневої зустрічі у США немає однозначної відповіді про те, що ж робитимуть партнери, якщо знову буде напад Росії на Україну. Як не зрозуміло і те, коли і де відбудеться зустріч у тристоронньому форматі — України, США та РФ.

А що в Росії?
Як би росіяни не хвалилися своєю економічною стійкістю, довго без переговорів Кремль не витримає. Про це пише політолог Павло Баєв для аналітичного центру «Jamestown».
А тому сідати за стіл перемовин колись доведеться. І хоч очільник Кремля Владімір Путін вважає, що саме Штати є тим посередником, який дозволить провести переговори на користь РФ. Все ж мінливий настрій Дональда Трампа дається в знаки. А тому в Кремлі не виключають, що говорити доведеться і з Європою. як з посередником. Саме в ЄС російські еліти вбачають більш надійного та стабільного переговірника.
«Зростаючі економічні проблеми Росії, застій на полі бою та зниження громадської підтримки війни змушують російські еліти розглядати можливість посилення дипломатичної взаємодії з Європою, навіть попри те, що Москва продовжує зображати європейські держави як ворогуючих гравців», — йдеться в аналізі для Jamestown.
Україні потрібні переговори
Зараз за результатами переговорів про завершення війни роблять здебільшого «церемоніальні заяви» про прогрес, — говорить політичний експерт Ігор Чаленко. Але фактично перемовини України та США «звузилися» до гарантій безпеки та Донбасу. І це питання, в яких немає спільного знаменника, як немає і розуміння того, що робитимуть американці, якщо знову Росія нападе на Україну, чи даватиме Вашингтон озброєння для підтримки спроможності сил оборони України.
А поки Київ не може відмовитися від американських розвідданих, є потреба в озброєнні та в обміні військовополоненими варто тримати цей дипломатичний трек і у дво-, і у тристоронньому форматах.
Переговори потрібні ще й для того, аби збалансувати ситуацію, де Вашингтон має чинити тиск саме на Москву, а не на Київ. За словами пана Чаленка, Україна просуває позицію — погодитися на завершення війни на компромісних засадах, а не на ультиматуми Росії.

В Києві також думають про те, як бути, якщо переговори не дадуть бажаного результату. Українці, звичайно, захищатимуться, але це не означає, що вони заточені на вічну війну, — говорить Ігор Чаленко.
За його словами, бойові дії, ймовірно, триватимуть до кінця 2026 року. А у Трампа є новий дедлайн закінчення війни Росії проти України. І це не про лічені тижні чи місяці.
Йдеться про вибори до американського Конгресу (3 листопада. — Ред.). Трамп хоче до от такої дати побачити завершення війни. Але його позиціювання зараз виглядає так — Понтій Пілат, який вмиває руки і все (невдачі у переговорному процесі. — Ред.) скидає на ненависть російського диктатора до українського президента і навпаки,
— пояснює експерт.




