Окупаційна армія атакує Сумську область зі сходу, паралельно тиснучи з півночі вздовж російсько-українського кордону. Просування малими групами здійснюється, зокрема, і через газогони, пише RFI.
Площа проникнення РФ на сході Сумщині, з урахуванням «червоної» та «сірої» зон наразі складає близько 150 квадратних кілометрів, підрахували у DeepState. Йдеться саме про східну ділянку кордону, де активність окупаційної армії збільшилась орієнтовно з 12 квітня.
«Початком таких просувань стало, в певній мірі, село Грабовське, а сьогодні продовжується тиском в районі Миропільського, де можна побачити просування противника в останньому оновленні», — йдеться у повідомленні.

Просування підтверджують і українські військові: угруповання об’єднаних сил, 71 окрема аеромобільна бригада та 14 армійський корпус.
За даними останнього, ситуація залишається напруженою. «Внаслідок інтенсивних бойових дій, переваги противника в силах і засобах, підрозділи Сил оборони України, щоб зберегти життя особового складу, перемістилися на нові підготовлені рубежі, де продовжують утримувати оборону», – описують військові обстановку в районі населеного пункти Миропільське.
На відео, опублікованому 71 окремою аеромобільною бригадою ДШВ видно, як російська війська, розділившись на три групи, намагались прорватися в тил українських підрозділів.
Для цього використали газову трубу — до схожої тактики армія РФ вдавалась на Курщині та на Донбасі.
«Це не перша подібна спроба на цьому напрямку — противник уже раніше використовував цей самий маршрут, попри високі втрати та очевидні ризики», — коментують українські військові.
Замість важкої техніки окупаційна армії відправляє малі піхотні групи для прощупування вразливих ділянок, після чого намагається накопичувати сили.
Спроба такого просування була очікуваною, кажуть у ЗСУ, тим паче, що російське командування за звичкою заявило про захоплення населеного пункту заздалегідь, ще 10 квітня.
За інформацією Інституту вивчення війни (ISW), на сумському напрямку РФ також задіяла операторів Центру передових безпілотних технологій «Рубікон», який вважається досить ефективним. У соцмережах «Рубікон» також публікує відео з даної ділянки фронту.
Розтягування військ та терор
РФ вже не вперше тисне на півночі України, попри офіційно задекларовані цілі захопити увесь Донбас.
Складність стримування полягає у розташуванні — на прикордонні десятки вразливих сіл та населених пунктів, у яких важко постійно утримувати війська через обстріли і удари безпілотниками. У ЗСУ реагують вже по факту, чим користається РФ.
Аби унеможливити такий сценарій, українська армія у 2024 розпочала Курську операцію, що мала на меті створити «буферну» чи «санітарну» зону. Зараз, схоже, це намагається зробити російська армія.
На думку військового аналітика Олександра Коваленка, наразі про повноцінну «буферну зону» не йдеться. Скоріш — про малочисельні рейди та диверсійні операції, які ставлять за мету розтягнути українські війська та посіяти паніку.
«Ці дії не говорять про можливості РОВ захопити всю Сумську область або обласний центр — Суми. Але говорить про те, що противник буде й надалі відгризати уздовж кордону по шматку, а ми можемо реагувати на цю загрозу виключно по факту і практично ніколи на упередження. З іншого боку, вихід із ситуації таких загроз дуже радикальний, але є. Створити справжню “буферну” зону на території самої Росії, глибиною 10-15 км через контроль малого неба», — вважає Коваленко.
Створюючи напругу на прикордонні, РФ продовжує тероризувати місцеве населення. Як повідомили 15 квітня у Сумській обласній військовій адміністрації, російські війська здійснили майже 80 обстрілів 22 населених пунктів.

Найбільше обстрілів зафіксували у Сумському та Шосткинському районах. Окрім житлових будинків, постраждали також об’єкти цивільної інфраструктури.
Як повідомляла редакція RFI Українською, попри «великоднє перемир’я» РФ на Сумщині атакувала безпілотником автівку «швидкої», що їхала на виклик. Троє медиків постраждали.




